Functions: Storage, chocolate, thawing, ice cream Read more
Feature
Functions: Storage, chocolate, thawing, ice cream
Standard equipment: 20 slides for EN60x80 trays, LED lighting
Control: 7" touch screen display with USB port
Doors: 2 doors, self-closing with a 105° stop, right hinged
Door gasket: Magnetic, triple chamber and easily replaceable
Insulation: 75 mm thickness - CFC/HCFC free
Exterior/interior finishing: Exterior and interior AISI 304 stainless steel. Back, base and internal technical compartment in galvanized/ colaminated steel.
Inner corners: Rounded for easy cleaning and ensuring maximum hygiene
Handle: In AISI 304 stainless steel
Racks and slides: Stainless steel AISI 304
Feets: Stainless steel AISI 304, adjustable h 100-150 mm
| Brand Name | COLDLINE |
| Product Origin | Italy |
| Model | AC60/2T |
| Temperature | -30°+15°C |
| Capacity | 947 L |
| Power & Voltage Requirements | 220-240 V /1Ph/50Hz/1.41kW |
| Dimensions (WxDxH) | 810×1096×2215 mm |
| Product Condition | New |
| Installation Service Conditions | Installation, testing and commissioning in UAE is included in price. |
| Warranty | 1 year |





Food & Beverage
Kitchen & Bar Equipment
Smallware & Accessories
Deals


Product Sheet
